Activities Timetable

From January 2018

Monday

9.00-8.00pm  Fitness Room Open

9.30-11.00am PAYG Parent and Toddler Session – Circuits & Free Play (Coach: Tracy)

4.00-6.00pm  Soft Play Room Open

4.00-8.00pm  Girls’ National Grades Squad (Coach: Sue)

4.00-5.00pm Recreational Gymnastics Beginners (BG Badges 8-7) (Coach: Georgia L/Catherine)

4.00-8.00pm  Boys’ Squad (Coach: Lukasz)

5.00-6.00pm  Recreational Gymnastics Group 2 (BG Badges 6-5) (Coach: Molly/Georgia L)

5.00-8.00pm Boys’ Development (Coach: Patryk)

5.00-6.00pm  Recreational Trampolining 1 (Coach: Wendy)

5.00-8.00pm  Girls’ Development (Regional Grades 9 Years+) (Coach: Tracy)

6.00-7.00pm  Recreational Gymnastics Group 3 (BG Badges 4-3) (Coach: Molly/Georgia L)

6.00-7.00pm  Recreational Trampolining 2 (Coach: Wendy)

7.00-8.00pm Recreational Gymnastics Group 4 (BG Badges 2-1) (Coach: Molly/Georgia L)

800-9.00pm Adult Gymnastics & Fitness (Coach: Lukasz)

Tuesday

9.00-8.00pm  Fitness Room Open

9.30-11.00am Soft Play with Bouncy Castle (Coach: Lukasz)

11.00am-12.00pm Adult Soft Play (Private Session)

1.00-5.00pm Girls Squad (Coach: Sue/Hayleigh)

1.30-2.30pm PE Lesson St John’s Primary School (Coach: Lukasz/Hayleigh/Catherine)

3.15-4.15pm  After-School Club Walwayne Court School (Coach: Lukasz/Catherine)

4.00-6.00pm  Soft Play Room Open

4.00-6.30pm Girls’ Development (Wiltshire Grades 7 and 8 Years) (Coach: Catherine)

4.00-7.00pm Girls’ Development (Regional Grades 7 and 8 Years) (Coach: Hayleigh)

4.30-5.30pm  Recreational Gymnastics Beginners (BG Badges 8-7) (Coach: Lukasz/Emily)

5.30-6.30pm Recreational Trampolining 1 (Coach: Wendy)

5.30-8.30pm-Girls’ Development (Wiltshire Pre-Level and Levels) (Coach: Dani)

5.30-6.30pm  Recreational Gymnastics Group 2 (BG Badges 6-5) (Coach: Emily/Lukasz)

6.00-8.30pm  Girls’ Development (Wiltshire Grades 3+ Over 9s) (Coach: Hayleigh/Kirsty)

6.30-7.30pm Recreational Gymnastics Group 3 (BG Badges 4-3) (Coach: Lukasz/Emily)

6.30-7.30pm Recreational Trampolining 2 (Coach: Wendy)

6.30-8.00pm Recreational Gymnastics GymFit (Coach: Vicki)

6.30-8.30pm Recreational Gymnastics Group 5/Pre-Grades (BG Badges Bronze, Silver & Gold/Wiltshire Grade 4) (Coach: Sue)

Wednesday

9.00am-8.00pm  Fitness Room Open

9.30-11.30am  PAYG Parent & Toddler Session Circuits, Free Play, Arts & Crafts (Coach: Tracy)

12.30am-1.30pm  Home Education Gymnastics (PAYG) (Coach: Lukasz)

1.30pm-2.30pm  Home Education Gymnastics (PAYG) (Coach: Lukasz)

3.15-4.15pm  After-School Club Walwayne Court School (Coach: Lukasz/Catherine)

3.30-4.15pm  Pre-School Gymnastics Rising 5s (3.5 – 5 years) (Coach: Tracy)

4.00-6.00pm  Soft Play Room Open

4.00-8.00pm  Girls’ Development (National Grades Squad) (Coach: Sue)

4.00-7.00pm Girls’ Development (Regional Grades 9 Years+) (Coach: Tracy)

4.00-5.00pm  Recreational Gymnastics Beginners (BG Badges 8-7) (Coach: Hayleigh/Jazmin)

4.30-6.30pm  Boys’ Development (Grades) (Coach: Lukasz)

4.30-7.30pm Boys’ Gymnastics (Coach: Patryk)

5.00-6.00pm  Recreational Gymnastics Group 2 (BG Badges 6-5) (Coach: Lauren/Jazmin)

5.30-8.30pm Boys’ Development (Coach: Patryk)

6.00-7.00pm  Recreational Gymnastics Group 3 (BG Badges 4-3) (Coach: Lauren/Emily)

6.00-7.00pm  Rhythmic Gymnastics (Coach: Hayleigh)

6.30-8.30pm Boys’ Development (Squad) (Coach: Lukasz)

7.00-8.00pm  Recreational Gymnastics 4 (BG Badges 2-1) (Coach: Emily/Hayleigh)

7.30-9.00pm  Adult Gymnastics (Coach: Lukasz)

Thursday

9.00-8.00pm  Fitness Room Open

1.00-3.00pm  PE Lessons Walwayne Court School (Coach: Lukasz/Tracy/Hayleigh)

2.45-3.30pm  Pre-School Gymnastics Tumbling Toddlers (2 – 3.5 Years) (Coach: Tracy)

3.00-4.00pm: After School Club Hilperton School (Coach: Sue)

3.40-4.25pm  Pre-School Gymnastics Rising 5s (3.5 – 5 Years) (Coach: Tracy)

4.00-6.00pm  Soft Play Room Open

4.00-8.00pm: Boys Squad (Coach: Lukasz)

4.00-6.30pm Girls’ Development (Wiltshire Grades 7 and 8 Years) (Coach: Catherine)

4.00-7.00pm Girls’ Development (Regional Grades 7 and 8 Years) (Coach: Hayleigh)

4.00-5.00pm Boys’ Mini Squad (Coach: Rachel)

4.30-5.30pm  Recreational Gymnastics Beginners (BG Badges 8-7) (Coach: Rachael/Kirsty)

5.30-8.30pm  Girls’ Development (Wiltshire Pre-Level and Levels) (Coach: Dani)

5.30-6.30pm  Recreational Gymnastics Group 2 (BG Badges 6-5) (Coach: Rachael/Kirsty)

6.00-8.30pm  Girls’ Development (Wiltshire Grades 3+ Over 9s) (Coach: Hayleigh/Kirsty)

6.30-7.30pm  Recreational Gymnastics Group 3 (BG Badges 4-3) (Coach: Emily/Catherine)

6.30-8.00pm Recreational Gymnastics GymFit (Coach: Vicki)

6.30-8.30pm: Recreational Gymnastics Group 5/Pre-Grades (BG Badges Bronze, Silver & Gold/Wiltshire Grade 4) (Coach: Sue)

Friday

9.00am-8.00pm  Fitness Room Open

9.30-11.00am PAYG Parent & Toddler Session Circuits & Free Play(Coach: Tracy)

3.30-4.15pm  Pre-School Gymnastics Rising 5s (3.5 – 5 Years) (Coach: Tracy)

4.00-6.00pm  Soft Play Room Open

4.00-8.00pm  Girls’ Development (National Grades Squad) (Coach: Sue)

4.00-7.00pm Girls’ Development (Regional Grades 9 Years+) (Coach: Tracy)

4.00-5.00pm  Recreational Gymnastics Beginners (BG Badges 8-7) (Coach: Jazmin/Kirsty)

4.00-8.00pm  Boys’ Squad (Coach: Lukasz)

4.00-7.00pm Boys’ Gymnastics (Coach: Patryk)

5.00-6.00pm  Recreational Gymnastics Group 2 (BG Badges 6-5) (Coach: Molly/Kirsty)

6.00-7.00pm  Recreational Gymnastics Group 3 (BG Badges 4-3) (Coach: Molly/Kirsty)

7.00-8.00pm  Recreational Gymnastics Group 4 (BG Badges 2-1) (Coach: Molly)

7.30-8.30pm  Parkour 7-16 Years (Coach: Kieran)

8.30-9.30pm  Parkour Adults (Coach: Kieran)

Saturday

9.00am-2.00pm  Fitness Room Open

9.00am-2.00pm  Soft Play Room Open

9.00am-12.00pm  Girls’ Development (Regional Grades 7 and 8 Years) (Coach: Hayleigh)

9.00am-2.00pm  Girls’ Development (National Grades) (Coach: Tracy)

9.00-10.00am  Recreational Gymnastics Beginners (BG Badges 8-7) (Coach: Georgia L/Patryk)

9.00-9.45am Pre-School Gymnastics Tumbling Toddlers (2-3.5 Years) (Coach: Tracy)

9.50am-10.35am  Pre-School Gymnastics Rising 5s (3.5 – 5 Years) (Coach: Tracy)

10.00-11.00am  Recreational Gymnastics Group 2 (BG Badges 6-5) (Coach: Lukasz/Georgia L)

10.40-11.25am  Pre-School Gymnastics Rising 5s (3.5 – 5 Years) (Coach: Yvonne)

11.00am-12.00pm  Recreational Gymnastics Group 3 (BG Badges 4-3) (Coach: Lukasz)

11.00am-1.00pm  Girls’ Development (Mini Squad) (Coach: Catherine)

2.00-6.00pm  Parties and Private Hire

Sunday

9.00-12.00 Squad Floor Routine Training

12.30-2.30pm Parkour 8-16 years (Coach: Kieran)

9.00am-4.00pm  Courses and Private Hire

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *